Seo analizi

Google Seo

İçindekiler

Google Seo

Google son algoritma güncellemeleri site içeriklerinin analiz edilme şeklini değiştirdi. Önceden doğru miktarda anahtar kelime kullanımı  ile bile çok rahat ilk sıraya gelebiliyordunuz, şimdiyse bu değişti ve anlamsal içerik indeksi başladı. Google içeriklerinizi bir insan gibi okumaya çok yaklaştı. Hala manipüle edilebiliyor olsa da eski spam teknikleri şu an işlevsiz.

Yeni güncellemeyle birlikte Google “insanlar bunları da aradı” şeklinde konu başlıkları veriyor.

Google kullanıcı deneyimine verdiği önemi geçen güncellemelerde sıkça gösterdi, site açılış hızı da bu kriterlerden biri.

Gerçek hayat örneği: Amazon.com‘un daha öncesinde yaptığı bir incelemeye göre 1 saniye geç açılan site onlara 1.6 milyar dolar zarar verebilirmiş. Eğer e-ticaret sitesiyseniz veya ürünlerinizin yer aldığı bir firma siteniz varsa, her saniye potansiyel müşteriyi uzaklaştıracaktır. Aynı şey blogunuz varsa da geçerli.

Google ve Mobil Uyumluluk

Sitenize gelen ziyaretçilerin teknolojik raporlarına bakma şansınız olduysa, mobil cihazlar azınlık olmaktan çıktı ve şu an internet için en çok kullanılan cihazlar olma yolunda ilerliyor. Arama motorları da algoritmalarını buna göre güncelliyor. Eğer her şeyi yapıp sıralamada neden gerilediğinizi bilmiyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken şey sitenizin mobil uyumluluğudur.

Google Mobil
Google Mobil

Mobil uyumluluk meselesinin ciddiyetini biraz daha anlamamız lazım. Optinmonster sitesinin yaptığı bir araştırmaya göre mobil trafik %6 oranında yükselmiş, tekil ziyaretçinin yaptığı oturum başına sayfa görüntülenmesi %12 oranında artmış ve mobil hemen çıkma oranı %9 oranında dır.

İçerik Üretimi ile Kullanıcı Kazanımı

Seo uzmanı ekipleri için içerik üretimi ve içerik paylaşımı çok önemli olup, internet siteniz için asla bitmemesi gereken bir süreçtir. Çünkü internet sitenizin bloğunda ya da hizmet sayfalarında içerik paylaştıkça; internet üzerindeki görünürlüğünüz artar, hedef kitlenizi ikna edebilirsiniz, eğer paylaştığınız içerikler kullanıcılara fayda sağlıyorsa markanıza duyulan güveni artırabilirsiniz ve tabii ki de SEO sürecinizi oldukça olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz.

İçerik Üretimi
İçerik Üretimi

Hem işletmeniz hem de hedef kitleniz için “uygun” içeriklerin üretilmesi ve paylaşılması google içinde çok önemlidir. Google’da bir arama yaparsanız, bazı internet sitelerinin oldukça alakasız konular hakkında oldukça yetersiz içerikler paylaştığını ve hatta bu içerikler ile oldukça büyük bir trafik kazandığını görüntüleyebilirsiniz.

Ancak internet sitenize gelen bu trafik size herhangi bir dönüşüm yaratmayacağı gibi, işletmenizin sektörü ile alakasız bir konu ise kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratacaktır.

Hiç kimse kışın hangi sebzelerin nasıl tüketileceğini bir bankadan öğrenmek istemez değil mi? İçerik üreteceğim derken alakasız içerik üretmeyin 🙂

Amaç, hedef kitleniz tarafından beğenilecek ve aynı zamanda güvenilecek içerikler üretmektir. Çünkü kullanıcılara güven ve bilgi veren içerikler, daha fazla paylaşılma eğilimindedir. Eğer hedef kitleniz tarafından paylaşılacak içerikler üretirsek,  marka bilinirliğinizi oldukça doğal bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

 

İçerik Analizi Ne İşe Yarar?

Özellikle web sitelerinde en iyi dönüşü almak için, sayfalar güncel tutulmalı ve hedef kitleye yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Bunun için daha çok etkili ve kaliteli içerikler üretilmelidir.

Aktarılan tüm içeriklerin durumu göz önünde bulundurarak, içerik analizleri etkin olmalıdır.

  • Ziyaretçilerin sayfalarda durma süreleri,
  • Gün içinde ziyaret edilen kişi sayısı,
  • İçeriklerin doyuruculuğu,
  • İçeriklerin güncel ve etkili oluşu,

Bununla birlikte web sitelerinde sıklıkla müşteri çekmek adına, yapılan tüm yatırımlar, içeriklerin sonuçlarını sayısal olarak da görmeye yarar. Dolayısıyla, oranların görüldüğü tablolar, web sitelerin geleceğini parlatması açısından oldukça etkili olmaktadır. Bu sayede doğru ve hedef kitle olan kullanıcı müşterilere ulaşmak daha kolay olacaktır.

Dijital pazarlamanın önemli kalemlerinden bir tanesi olan içerik pazarlaması iyi bir editör kadrosu veya içerik hizmeti sağlayan güçlü bir partner ile gerçekleştirilebilir. Müşterilerimize sunduğumuz içerik hizmeti ile içerik stratejilerine destek oluyor, henüz içerik stratejisi belirlememiş müşterilerimize strateji oluşturmalarında yardımcı oluyoruz.

Belirlenmiş sektörel hedef kitleye, alakalı konular ışığında değerli bilgileri tutarlı ve sürekli oluşturulan içeriklerle ulaşmak ve hedeflenen gelir modeline uygun şekilde hazırlıyoruz. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin ötesinde bir yeri olan içerik pazarlaması ile faydalı, değer oluşturan, bilgilendirici, ilgi çekici ve iletişime yönlendiren markalardan olmak istiyorsanız değerli,  düzenli ve sürekli içerik oluşturmalısınız.

Kaliteli İçerik
Kaliteli İçerik

Kullanıcı Odaklı İçerik

Arama motoru optimizasyonunun önemli parçalarından bir tanesi olan içeriğin doğru hazırlanması önemlidir. Bununla birlikte hazırladığınız yazıların arama motorları için değil kullanıcılar için olması ve bilgi almak için sayfanıza gelen kullanıcılara akıcı bilgi veren yapıda olması gerekmektedir. Arama motorları için doğru konumlandırılmış ve kullanıcıların okurken keyif alacağı trendlere uygun, özgün ve nitelikli içerikler üretilmelidir.

İçerik
İçerik