Seo nedir Nasıl yapılır

Seo nedir nasıl yapılır

İçindekiler

Seo nedir nasıl yapılır

SEO, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Ücretli olmayan, google algoritmasına göre yapılan işlemler bütünü, (“organik” olarak da bilinir) arama motoru sonuçları aracılığıyla, web sitesi trafiğinin hem kalitesini ve miktarını hem de markanızın değerini artırma uygulamasıdır.

Kısaltmaya rağmen SEO, arama motorlarının kendisiyle ilgili olduğu kadar insanlarla da ilgilidir. Seo nedir nasıl yapılır ? İnsanların çevrimiçi olarak neyi aradıklarını, aradıkları yanıtları, kullandıkları kelimeleri ve tüketmek istedikleri içerik türünü anlamakla ilgilidir. Bu soruların cevaplarını bilmek, sunduğunuz çözümler için çevrimiçi arayan insanlarla bağlantı kurmanıza olanak tanır.

SEO, madalyonunun bir tarafı ise, ikinci diğer tarafı ise; onu arama motoru tarayıcılarının bulabileceği ve anlayabileceği bir şekilde sunmaktır.

Seo nedir nasıl yapılır
Seo nedir nasıl yapılır

Arama motoru temelleri

Arama motorları akıllı makinelerdir. Milyarlarca içeriği tararlar ve hangi içeriğin sorgunuzu yanıtlama olasılığının en yüksek olduğunu belirlemek için binlerce faktörü değerlendirirler.

Arama motorları, tüm bunları İnternet üzerindeki mevcut tüm içeriği (web sayfaları, PDF’ler, resimler, videolar, vb.) “Tarama ve dizine ekleme” olarak bilinen bir işlemle keşfedip kataloglayarak ve ardından bunları ne kadar iyi eşleştiğine göre sıralayarak yapar. “sıralama” dediğimiz bu süreçte sorgu..

Hangi arama sonuçları “organik”?

Seo nedir nasıl yapılır ? Daha önce de söylediğimiz gibi, organik arama sonuçları, etkili SEO aracılığıyla kazanılan, parası ödenmeyen (yani reklam verilmeyen) sonuçlardır. Önceden bunları tespit etmek kolaydı – reklamlar açıkça bu şekilde etiketlenmişti ve geri kalan sonuçlar genellikle aşağıda listelenen “10 mavi bağlantı” biçimini alıyordu. Ancak aramanın değişme biçimiyle, bugün organik sonuçları nasıl tespit edebiliriz?

Bugün, arama motoru sonuç sayfaları – genellikle “SERP’ler” olarak adlandırılır – daha önce gördüğümüzden daha fazla reklam ve daha dinamik organik sonuç biçimleriyle (“SERP özellikleri” olarak adlandırılır) doludur. SERP özelliklerinin bazı örnekleri, öne çıkan snippet’ler (veya yanıt kutuları), Kişiler Ayrıca Ara kutuları, resim , vb.

Örneğin, “Eskişehir hava durumu” için arama yaparsanız, bu tahmine sahip olabilecek bir siteye bağlantı yerine doğrudan SERP’de Eskişehir için bir hava durumu tahmini görürsünüz. Ve “pizza eskişehir” için arama yaparsanız, Eskişehir pizzacılarından oluşan bir “yerel paket” sonucu görürsünüz. Eskişehir seo yazarsanız, seo firması görürsünüz.

Arama motorlarının reklamlardan para kazandığını unutmamak önemlidir. Amaçları, arama yapanların sorgularını (SERP’ler içinde) daha iyi çözmek, arayanların geri gelmesini sağlamak ve onları SERP’lerde daha uzun süre tutmaktır.

Google’daki bazı SERP özellikleri organiktir ve SEO’dan etkilenebilir. Bunlar, öne çıkan snippet’leri (bir kutu içinde bir yanıt görüntüleyen tanıtılan bir organik sonuç) ve ilgili soruları (“Kişiler Ayrıca Soruyor” kutuları) içerir.

Ücretli reklamcılık olmasalar bile, genellikle SEO’dan etkilenemeyen birçok başka arama özelliği olduğunu belirtmek gerekir. Bu özellikler genellikle Wikipedia, WebMD ve IMDb gibi özel veri kaynaklarından elde edilen verilere sahiptir.

Seo nedir
Seo nedir

SEO neden önemlidir?

Ücretli reklamcılık, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar web sitelerine trafik oluşturabilirken, çevrimiçi trafiğin çoğu arama motorları tarafından yönlendirilir.

Seo nedir nasıl yapılır, Organik arama sonuçları daha fazla dijital alanı kapsar, bilgili arama yapanlara daha güvenilir görünür ve ücretli reklamlardan çok daha fazla tıklama alır. Örneğin, tüm ABD aramalarının yalnızca ~% 2,8’i ücretli reklamları tıklıyor.

Özetle: SEO, hem mobil hem de masaüstünden ~ 20 kat daha fazla trafik fırsatına sahiptir.

SEO ayrıca, doğru bir şekilde kurulduğunda zaman içinde temettü ödemeye devam edebilen tek çevrimiçi pazarlama kanallarından biridir. Doğru anahtar kelimeler için sıralamayı hak eden sağlam bir içerik parçası sağlarsanız, trafiğiniz zaman içinde kartopu yapabilir, oysa reklamların sitenize trafik göndermek için sürekli finansmana ihtiyacı vardır.

Arama motorları daha akıllı hale geliyor, ancak yine de yardımımıza ihtiyaçları var.

Sitenizi optimize etmek, içeriğinizin düzgün bir şekilde dizine eklenebilmesi ve arama sonuçlarında görüntülenebilmesi için arama motorlarına daha iyi bilgiler sunmanıza yardımcı olacaktır.

Seo nasıl yapılır
Seo nasıl yapılır

Bir SEO uzmanı, danışmanı veya ajansı tutmalı mıyım?

Uzman yardımı aramaya başlarsanız, Eskişehir seo uzmanı olarak arama çubuğuna yazdınız. Birçok ajans ve danışmanın “SEO hizmetleri sağladığını”, ancak kalite açısından büyük ölçüde değişiklik gösterebileceğini bilmek önemlidir. İyi bir SEO şirketinin nasıl seçileceğini bilmek size çok zaman ve para kazandırabilir, çünkü yanlış SEO teknikleri aslında sitenize yardımcı olacağından daha fazla zarar verebilir.

Beyaz şapka ve siyah şapka SEO

Beyaz şapka SEO“, temel odak noktası insanlara daha fazla değer sağlamak için arama motoru kuralına uyan SEO tekniklerini, en iyi uygulamaları ve stratejileri ifade eder.

Siyah şapka SEO“, arama motorlarını spam / kandırmaya çalışan teknikleri ve stratejileri ifade eder. Siyah şapka SEO işe yarayabilirken, web sitelerini cezalandırılma ve / veya indekslerinin kaldırılması (arama sonuçlarından kaldırılma) açısından büyük bir risk altına sokar.

Arama motorları, SEO endüstrisi ile benzer hedefleri paylaşır

Arama motorları başarılı olmanıza yardımcı olmak ister.  Ayrıca SEO topluluğunun çabalarını oldukça destekliyorlar. Dijital pazarlama konferansları düzenlerler.

Google, Web Yöneticisi Merkezi Yardım Forumu aracılığıyla ve ofis saatlerinde canlı Hangout’lar düzenleyerek web yöneticilerine ve SEO’lara yardımcı olur . (Bing, maalesef Web Yöneticisi Forumlarını 2014’te kapattı.)

Web yöneticisi yönergeleri arama motorundan arama motoruna farklılık gösterse de, temel ilkeler aynı kalır: Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın. Bunun yerine ziyaretçilerinize harika bir çevrimiçi deneyim sağlayın. Bunu yapmak için, arama motoru yönergelerini izleyin ve kullanıcının amacını yerine getirin.

Google Web Yöneticisi Yönergeleri

Temel prensipler:

Seo nedir nasıl yapılır ? Sayfaları arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için yapın. Kullanıcılarınızı aldatmayın.
Arama motoru sıralamalarını iyileştirmeyi amaçlayan hilelerden kaçının. İyi bir pratik kural, bir web sitesine yaptıklarınızı bir Google çalışanına açıklarken kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizdir. Bir başka faydalı test de “Bu, kullanıcılarıma yardımcı olur mu? Arama motorları olmasaydı bunu yapar mıydım?”

Web sitenizi benzersiz, değerli veya çekici kılan şeyleri düşünün.

Kaçınılması gereken şeyler:

  • Otomatik olarak oluşturulan içerik
  • Bağlantı şemaları
  • Özgün içeriği çok az olan veya hiç olmayan sayfalar oluşturma (yani başka bir yerden kopyalanmış)
  • Gizleme – arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.
  • Gizli metin ve bağlantılar
  • Yanlış bağlantı sayfaları
  • Yinelenen içerik
  • Anahtar kelime doldurma
  • Gizleme – arama motoru tarayıcılarına ziyaretçilerden farklı içerik gösterme uygulaması.