Seo Neden Önemlidir

SEO neden önemlidir?

İçindekiler

Seo Neden Önemlidir

SEO, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır. Çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yapar ve genellikle ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulurlar. Arama genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Arama sonuçlarında rakiplerinize göre daha fazla görünürlük ve daha yüksek sıralama, kar hanenizde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlamak için son birkaç yılda gelişmektedir .

Ayrıca, zengin sonuçlar ve Bilgi Panelleri gibi özelliklerin arama sonuçlarında görünürlüğü artırabilir ve kullanıcılara doğrudan  şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.

İnternet kullanıcılarının %85’den fazlası aradığı siteye ulaşmak için arama motorlarını tercih etmektedir, bu %85’lik kısmın neredeyse tamamı arama sonuçlarında genellikle aradıkları şeyleri ilk sırada ya da ilk sıralarda bularak siteleri ziyaret ediyor, sıralamadaki belkide milyonlarca sayfa olan diğer siteler ilgisini bile çekmiyor. Bu şu anlama geliyor, eğer önemli anahtar kelimelerde ilk sayfalarda değilseniz, yeterince değerli ziyaretçi alamıyorsunuz demektir.

Seo Neden Önemlidir
Seo Neden Önemlidir

Dünya genelinde istatistiklere bakıldığı zaman web sitelerine gelen günlük trafiğin %98′i aşkın bir kısmının Google, Yahoo, MSN ve türevi arama motorlarından sağlandığı görülmektedir. Bir internet sitesine sahip olmanız demek, sizin insanlar tarafından bulunabileceğiniz ya da ziyaretçilerin sitenizi açtığınız andan itibaren sitenize geleceği anlamına gelmez. Sitenizin internette bulunabilmesi için yapılan bu profesyonel optimizasyon işlemleri sitenizi belirlemiş olduğunuz hedef kitlenize ulaştırabilmeniz için anahtardır. Doğru bir optimizasyon sitenize günlük olarak binlerce ziyaretçi getirirken, optimizasyon aşamasında yapılmış bir hata sıralamalarda gerilere atabilir

Arama Motorları neden SEO ’ya önem verir ?

Arama Motorları; web sitelerini devamlı taramakta olan sistemlerinin geliştirilmesi ve her geçen gün web’i daha derinlemesine kapsamlı olarak arşivlemek, kullanıcılarına aradığı sorgularda en iyi sonuçları verebilmek için durmaksızın çalışmalarını sürdürmektedir. Sitenizde yapacağınız optimizasyon işlemleri sıralamalarda optimizasyon yapılmamış sitelerden kendi sitenizi arındırarak net sonuçlarda görüntülenebilmesini sağlar. Bu şekilde siz arama motorunun işini kolaylaştırmış olup, sitenizi net bir şekilde algılamasını sağlarsınız.

1- Siteler firmalar için en önemli müşteri kaynağıdır

SEO çok önemlidir, çünkü tüm dijital kanallar arasında tartışmasız en büyük, en devamlı, getirili ve kaliteli trafik kaynağıdır.

Dönemsel olarak reklamlar ile trafik sağlayabilirsiniz. Sosyal medya da reklam vermek, zaman zaman organik arama sayısını geçebilir. Yine de hedef tamamlama, dönüşüm oranı, hemen çıkma oranı, ortalama oturum süresi bakımından SEO organik ziyaretçileri çok daha iyi bir performans sergilemektedir.

Seo neden önemlidir ? Çünkü,  reklam ücreti ödediğiniz kampanyalarınıza ayırdığınız bütçeyi bir parça kestiğinizde gelen trafiğin de dramatik biçimde azaldığına şahit olacaksınızdır.

Halbuki Google SEO kaynaklı trafik, atılacak doğru adımlarla her ay ağır ağır ama emin adımlarla artar. İlerleyen dönemlerde sitenizi ayda bir güncellemeniz bile trafikteki yukarı yönlü ivmelenmeyi sürdürmeye yeterli olur.

O yüzden kısa vadeli  değil uzun vadeli kullanıcı sayısı bakımından düşünüldüğünde tartışmasız birincil trafik kaynağıdır..

Google Yükselme
Google Yükselme

2- Marka Bilinirliği Sağlar

Google’da ilk sırada olmak Eskişehir Köprübaşında dev bir apartman giydirmesinde reklamınızın olmasından bile daha kıymetlidir.

Neden? Çünkü Köprübaşında yerli yabancı, ilgili ilgisiz, şehirli kırsal, beyaz yakalı mavi yakalı, düşük-orta gelirli yüksek gelirli her türlü insan reklamınızı görecektir. Hem de reklamınızı görmeye hiç de istekli değilken..

Google arama sayfasında ilk sıradaki web sitenizi, Google’ın  algoritması ve sizin anahtar kelimeleriniz sayesinde görebilecek en ilgili kişiler görecektir. Hem de sizin ürün ve hizmetleriniz hakkında tam da bilgi sahibi olmak istedikleri anda..

Dolayısıyla siz markanızı ve marka bilinirliğinizi pekiştireceksiniz.Organik arama ile performansınızı artırarak yüz binlerce arama trafiği alabilirsiniz

Satış kanalıza 7/24 satış danışmanı isdihdam etmiş gibi çalışacak web sitenizi, büyümeniz için efektif olarak kullanabilmenin bundan daha etkili bir yolu olamaz.

3- İtibar kazandırır

İnterneti kullananlar, Google arama deneyimini her geçen yıl katlayarak iyileştirmedi mi? On sene önceki arama sonuçlarına göre bugün en iyi sonucu bulmak için çok daha az zaman harcıyoruz. Bazen herhangi bir siteye gitmeden aradığımızı sonuç sayfasından öğrenebiliyoruz.

Google terabaytlarca kullanıcı verisini analiz edip daha da kişiselleştirilmiş sonuçlar için, zaten muhteşem olan altyapısına her yıl geliştirmeye devam ediyor. Kullanıcı deneyimini bu kadar önemseyen dünyada başka bir şirket daha var mıdır? O yüzden Google kullanıcılar için son derece güvenilir ve otoriter bir kaynaktır.

Google üzerinde web sitenizin 1. sırada çıkması, güven ve otorite algısının markanıza aktarımıdır. Google’ sektörünüz ile ilgili arama sonuçlarında sizi ön planda çıkaracak, güven kazanmanızı sağlayacak ve itibarınızı sağlamlaştıracaktır.

4- Digital dünyayı anlama

Dijital dünyanın en karmaşık ve teknik sahalarından biri arama motorlarıdır. Arama motorlarının doğasını anlamak dijital dünyayı anlamakla eşdeğerdir.

Google algoritmasını ele alalım. Bu algoritmayı etkileyen 200 faktör ve her bir faktörün altında 50 farklı alt-faktör olduğu gerçeğinden hareket ettiğimizde 10.000 farklı değişkenin bir araya anlık olarak gelmesiyle oluşan olağanüstü bir mühendislik harikası ortaya çıkıyor.

Bu denli zorlayıcı algoritmaların doğasını mümkün olduğunca iyi kavramaya çalışmak bizi dijitalin tüm sahalarında daha bilgili olmaya itecektir.

SEO hem sanat hem de bilim hemde progranlamadır. Çok disiplinli (multi-disipliner) bir alandır ve sizi hep daha fazlasını öğrenmeye ve farklı yollar uygulamaya zorlar. Tek kelime ile Google Seo değişim demektir.

Aslında değişen algoritmalar değil insanlardır. Algoritmalar bu değişime süratle ve anlık olarak cevap vermeye çalışırlar. Değişimin doğasını algoritmalar üzerinden bile olsa kavramak yaptığınız işe çok şey katacaktır.

5- Yatırım aracıdır

SEO yapmamayı prensip olarak edinsek bile hiçbirimiz arama trafiğini göz ardı etmeyecektir. İstediğimiz anahtar kelimelerde daha fazla trafik elde etmenin diğer yolu ödemeli arama reklamlarıdır.

Ücretli reklamlar her bir anahtar kelimenin, eğer dişe dokunur arama hacmi varsa, piyasası vardır. Hal böyle olunca her anahtar kelime trafiğinin maddi karşılığı yüksektir. Her tıklamada bu maliyete sürekli katlanırsınız

Eğer organik aramadan yanı SEO ile gelen bu trafiği ödemeli aramadan elde etmeye kalksaydım ne kadarlık bütçe ayırmam gerekirdi?

Öyle ya hangi anahtar kelimelerden trafik aldığımızı Search Console adlı araçtan görebiliriz. Şöyle bir hesapla anlatmaya çalışalım.

Diyelim ki son 28 günde “seo uzmanı” anahtar kelimesinden organik kaynaklı 400 tıklama aldınız. Tıklama başı maliyetin 2 lira olduğunu varsayarsak bu dönemde yalnızca bir anahtar kelimeden 800 liralık getiri elde ettiğiniz söyleyebiliriz.

Marka bilinirliği, gelen trafiğin müşteriye dönüşmesi gibi diğer stratejik dönüşümler de cabası. Dahası sadece bir anahtar kelimeden bahsediyoruz.

Ortalama bir sitenin düşük, orta ve yüksek ölçekli binlerce anahtar kelimede çıktığını düşündüğümüzde SEO ’nun nasıl bir yatırım aracı olabileceğine dair fikir edinebilirsiniz.

Eskişehir seo uzmanı
Eskişehir seo uzmanı

6- Rekabet

Arama sonucunda siz yoksanız rakibiniz vardır. Rekabetçilik açısından bundan daha can sıkıcı bir durum olamaz.

Mutlaka birinci sırada olmanız da gerekmez. İlk üç sırada yer almak bile potansiyel müşterilerinizin sizi ciddi bir seçenek olarak görmesini sağlayacaktır. En azından ilk üçte olmak (hatta ilk sayfada olmak) size tercih edilebilme şansı verecektir.Fakat ilk sayfada yoksanız tercih edilebilirliğiniz sıfıra çok yakındır.

Rekabetçi bir piyasada reklam çalışmalarıyla yükselseniz dahi sürekliği bırakırsanız alt sayfalara düşmeniz işten bile değildir. Neden böylesi verimli toprakları rakiplerinize terk edesiniz ki?

7- Yeni Fırsatlar Sunar

SEO  size yepyeni fırsatlar sunar. Arama motorları sayfalarınızı farklı kullanıcılara sunar ve sizinle müşteriniz arasında bağ kurma imkanını yakalar ve onlardan çok şey öğrenebilirsiniz!

  • Potansiyel müşterileriniz tarafından daha iyi anlaşılırsınız,
  • Markanıza karşı doğmuş olması muhtemel ön yargıları kırabilirsiniz,
  • Sizin daha önce hedeflemeyi aklınıza bile getirmediğiniz segmentlerin farkına varabilirsiniz,
  • Gelen arama sorgularından nasıl bir ürün ya da hizmet özelleştirmesi yapabileceğinize dair istihbarat toplayabilirsiniz,
  • Sektörünüzdeki eğilimleri ve olası trendleri arama sorgularından çözümleyebilirsiniz,
  • Müşteri beklentilerini daha iyi karşılayabilirsiniz,
  • Rakiplerinizin neyi daha iyi yaptığını gözlemleyebilirsiniz.

SONUÇ

Seo Uzmanı artık sitelerinizi üst sıralara çıkarmak için sizinle çalışmaya başlayabilir. SEO her türlü işletme için vazgeçilmez bir pazarlama kanalıdır. Sektöründen, büyüklüğünden, işletme hedeflerinden bağımsız olarak herkesin ihtiyaç duyacağı verimli topraklardır.

En önemlisi, SEO yapacağınız her kuruş yatırımın karşılığını fazlasıyla almanız mümkün olan bir yazılımdır. İşin güzel tarafıysa SEO Uzmanı ile hemen çalışmaya başlayabilirsiniz!

Web sitenizin SEO yönetimini yapacak güvenilir bir SEO Ajansı mı arıyorsunuz? Rakiplerinizin arama sonuçlarında size üstünlük kurmasına son vermek mi istiyorsunuz?

Erol Bilişim, tıklama, trafik, dönüşüm ve optimizasyon için web sitenizi daha rekabetçi yapmaya hazır. Hemen bize ulaşın!